English
Wersja polska


Szukaj
Aktualności
Aktualności
17 maja 2013
Od czerwca br. na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazy Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu rozpoczynamy nabór na nowy kierunek studiów Medycyna roślin.
Powstał on w odpowiedzi na wchodzącą w życie 1 stycznia 2014 r. we wszystkich państwach Unii Europejskiej dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/128/WE, nakładającą na producentów żywności obowiązek stosowania integrowanej ochrony roślin. Jej celem jest produkcja żywności bezpiecznej dla człowieka oraz dbałość o środowisko naturalne. Dlatego potrzebne będą na rynku pracy osoby posiadające wiedzę niezbędną do uprawiania zawodu „lekarza roślin”.

Integrowana ochrona roślin jest sposobem ochrony roślin przed organizmami szkodliwymi, polegającym na wykorzystaniu wszystkich dostępnych metod, w szczególności metod niechemicznych. Pozwala ona ograniczyć stosowanie chemicznych środków ochrony roślin do niezbędnego minimum  i w ten sposób ograniczyć presję na środowisko naturalne oraz chronić bioróżnorodność w środowisku.

Medycyna roślin jest unikalnym w Polsce kierunkiem studiów, gdyż został on utworzony dzięki współpracy i porozumieniu zawartym między aż trzema wydziałami – Rolnictwa i Bioinżynierii, Leśnym oraz Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu.

Zajęcia dla studentów na tym kierunku będą więc prowadzone przez specjalistów z zakresu medycyny roślin rolniczych, leśnych i ogrodniczych oraz roślin występujących też w regionach zurbanizowanych, terenach zieleni, rekreacyjnych czy obiektach sportowych. Dzięki temu, absolwent w trakcie studiów uzyska kompleksową wiedzę umożliwiającą podejmowanie decyzji  wyboru metod ograniczenia szkodliwości chorób, szkodników i chwastów dla upraw roślin oraz dla człowieka.

Wdrożenie regulacji wynikających ze wspomnianej dyrektywy unijnej, to olbrzymie przedsięwzięcie w naszym kraju. Każdy  bowiem producent żywności, tzw. profesjonalny użytkownik środków ochrony roślin, będzie miał obowiązek stosowania zasad integrowanej ochrony roślin oraz  podlegać  stałej kontroli organów  administracji państwowej do tego uprawnionych. W Polsce są setki  tysięcy gospodarstw, potrzebni więc  będą specjaliści, którzy będą potrafili wdrożyć te regulacje. W każdej bowiem z branż: ogrodnictwie, leśnictwie i rolnictwie, ale również w kształtowaniu terenów zieleni,  potrzebni będą fachowcy – lekarze roślin, którzy będą w stanie rozwiązać skomplikowane problemy związane ze zdrowotnością roślin i podejmowaniem decyzji o sposobach radzenia sobie z chorobami, chwastami i szkodnikami roślin.

Poprowadzą oni też szkolenia zarówno dla producentów żywności, ale co istotne, również dla handlowców. Pracy dla absolwentów kierunku medycyna roślin nie będzie brakowało, szczególnie że szkolenia będą musiały być powtarzane nie rzadziej niż co 5 lat. Oprócz możliwości pracy doradczej, absolwenci Medycyny roślin będą mogli znaleźć  zatrudnienie w  firmach zajmujących się wprowadzaniem na rynek, produkcją i dystrybucją środków ochrony roślin,  a ponadto w ośrodkach badawczych i naukowych - uczelniach i instytutach, czy administracji państwowej zajmującej się wdrażaniem integrowanej ochrony roślin i jej nadzorowaniem.

Dlatego tworząc kierunek Medycyna roślin i jego program, mieliśmy na uwadze sylwetkę przyszłego absolwenta, który będzie najwyższej klasy specjalistą w zakresie medycyny roślin, posiadającym interdyscyplinarną wiedzę i umiejętności.  Stąd też, integralną częścią studiów będzie 12-tygodniowa praktyka zawodowa realizowana m.in. w Wielkopolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz, co jest unikalne w skali kraju, Instytucie Ochrony Roślin – Państwowym Instytucie Badawczym w Poznaniu – jedynej w Polsce jednostce badawczej zajmującej się tylko tą problematyką. Takie szerokie, a jednocześnie bardzo konkretne wykształcenie, pozwoli przyszłym absolwentom na efektywną pracę oraz umożliwi elastyczne dostosowanie się do wymagań rynku pracy i priorytetów Unii Europejskiej związanych z bezpieczeństwem żywności.


Najpopularniejsze kierunki
Polecane uczelnie
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać newsletter podaj nam swój adres e-mail:


design by fast4net


Mapa serwisu